Hangi Web Sitesi ile Google’da Üst Sırada Çıkarım ?

Hangi Web Sitesi ile Google’da Üst Sırada Çıkarım ?

Hangi Web Sitesi ile Google’da Üst Sırada Çıkarım ?

Web site fiyatlarını araştıranlar bir süre sonra “-Hangi web sitesi ile Google’da daha üst sıralarda yer alabilirim” sorusuna cevap aramaya başlar.

İnsanların akıllarında bu sorunun oluşmasındaki temel sebep, firma veya serbest çalışan web tasarımcılardan 100 ile 10.000 TL arasında almış oldukları farklı fiyat teklifleridir.

Teklifler arasındaki anormal durumdaki fiyat farkları insanlarda “Ucuz web sitesi (muhtemelen kalitesiz olacağından) Google’da üst sıralarda çıkmaz ve pahalı web siteleri  (muhtemelen çok kaliteli olacağından) kolaylıkla ilk sayfada yer alır.” gibi bir algı oluşmasına neden olur.

Öncelikle şundan emin olabilirsiniz;

Google, web sitesi için ne kadar ücret ödediğiniz ile ilgilenmez. İlgilendiği bir şey varsa, o da müşterilerini (arama motorunu kullanan kullanıcıları) ne derece memnun ettiğidir.

Eğer Google’da üst sıralarda yer almak için web sitesi yaptırmak istiyorsanız Google’ın çalışma mantığını bilmelisiniz.

Ancak o vakit sahip olmanız gereken web sitesi özelliklerini (ve daha sonrasında da uygulamanız gereken stratejiyi) öğrenmiş olursunuz.

Şimdi gelelim Google’ın sıralama yaparken dikkat ettiği en önemli 3 SEO kriterlerine

1. Doğru ve Özgün İçerik  —  Arama motoru kullanıcıları ne arıyorsa onu vermelisiniz. Google’a “ucuz akıllı telefonlar” yazan bir kullanıcıya iPhone sayfanızı gösteremezsiniz.

Yani elma arayana elma, armut arayana da armutu verin.

Fakat bu arada elma ilgili sayfanızı oluştururken, elmanın faydalarını, fotoğraflarını ve nerede iyi yetiştiğini, içindeki vitaminleri, haftada kaç defa ve hangi saat diliminde tüketilmesi gerektiğini, uzmanların görüşlerini, videolarını kısaca elma ile ilgili A’dan Z’ye her bilgiyi en doğru ve özgün bir şekilde oluşturun. Kullanıcıyı içeriğiniz ile o kadar doyurun ki sizden sonra başka bir siteye girme ihtiyacı duymasın.

Unutmayın, SEO’nun en önemli ayağı içeriktir. Doğru ve özgün niteliklere sahip bir içeriğin orijinalliği tartışılamaz.

Kabataslak, gerçek olmayan, kopya ile yazılan, kısa, anlamsız, çelişkili ve yetersiz bir içeriğin okuyucuyu doyurması olanaksızdır. Anahtar kelimeler kullanılarak hem istenilen bilgilere ulaşılmasının hem de faydalı, işe yarar bilgileri karşı tarafa aktarılmalıdır. Ancak içeriği anahtar kelimelere yüklenerek yapmak, sıkmak, karmaşık hale sokmak yine anlamsız bir bütüne tekabül edeceği için Google sıralama yaparken sitenizi daha alt sıralara düşürebilir.

Google sıralama yaparken içeriğin aynısı ya da benzerinin bir başka web sitesinde olup olmadığını (kopya) da kontrol etmektedir. Öte yandan dilin yazım kurallarına uyulmuş olması içeriği daha kaliteli sunmakta etkilidir. İçeriğin dolu ve anlamlı bir kompozisyon oluşturması şarttır. Birbirinden kopuk, ayrık bir içeriğin anlam bütünlüğü de zayıftır. Eğer içeriğiniz okuyucu için yeterli derecede ise birey sitede kalmaya devam etmekte, başka bir siteye girmemektedir. Google kendi sistemiyle daha fazla vakit geçirilen ya da tekrar dönülen sitelerin sıralamasını değiştirebilmektedir. Açıkça belirtmek gerekir ki, içerik ne kadar fazla, kaliteli ve özgün ise sitenin niteliği de o kadar iyi demektir.

2. Hızlı ve Güncel SEO’lu Web Sitesi — Şimdi gelelim önemli ikinci konuya. Kullanıcılar şunu çok iyi biliyor; benzer içeriği (ürün, hizmet, bilgi…) sunan bir çok site var. Sitelerdeki seo özellikleri aynı içerik değerine sahip olan iki site varsa anlam kazanır. Yani sitenizin kalitesi ve seo özelikleri ne kadar gelişmiş olursa olsun eş değer içerik sunmuyorsanız rakibinizi geçmeniz zor. Peki nasıl fark yaratırsınız? Hız, mobil uyumluluk, daha iyi kullanım kolaylığı, yazılım ve seo tekniklerinin daha güncel ve üst düzey olması gibi etkenlerle rakiplerinizin önünde olursunuz.

Web sitelerinin mobil uyumluluğuna dikkat edilmesi gerekir. Günümüz internet çağında kullanıcıların büyük bir çoğunluğu mobil üzerinden etkileşim kurmaktadır. Mobil uyumlu web siteleri web sitesi kullanıcıların içinde gezinme durumlarına göre kullanışlı olarak adlandırılabilir. Mobil uyumlu bir web sitesi kullanılabilirliği de artıracaktır.

3. Marka Bilinirliği — İki rakip sitesinin de aynı kalitede özelliklere ve içeriğe sahip olduğunu varsayalım. Sizce hangi site ilk sırada yer alır? Marka bilinirliği, yukarıda saydığımız özellik kadar önemli etkendir. Marka bilinirliğinize kattığınız her şey size SEO olarak geri döner. İnsanlar işletmenizi arama motorlarında ne kadar çok ararsa, sosyal medyada ne kadar çok bahsedilirseniz o kadar iyidir. Yani insanlar sizi arasın, sizden bahsetsin, başka sitelerde sayfanızı paylaşsın, arkadaşlarına tavsiye etsin. Bunların hepsi size arama motorlarında seo puanı olarak dönecektir.