Google İndex Hızını Arttırdı!

Google İndex Hızını Arttırdı!

Google İndex Hızını Arttırdı!; Seo kriter yönetimi olarak sürekli olarak Google’ın yaptığı hamleleri, değişiklikleri ve uygulamalı olarak yaşadığımız deneyimleri sizlere anlatmaya devam ediyoruz. Son zamanlarda ilgimizi çeken bir konu hakkında bir yazı yazma gereksinimiz duydum. Bu yazıyı belkide daha erken bir zamanda yazabilirdim velakin, emin olmadan konuyu açmak istemedim. Gözlemlerime göre Google, sitenizde yaşanan değişiklikleri daha erken fark edip, daha hızlı index almaya başladı.

Bunun için yaptığımız uygulama tam olarak şu şekilde gerçekleşti. Önce 5 adet birbirinden farklı, 350 kelimelik özgün makaleler hazırladım. Daha sonra bunları eş zamanlı olarak 5 farklı sitemizde yayımladım. Makaleleri yayımladığım siteler çok güçlü, güncel siteler olmamasına rağmen 2 gün içerisinde 5 makalede index aldı. Bu aşamadan sonra bir kaç makale daha yazıp bu yazıları farklı 2 sitenin fazla yazı girilmemiş kategorilerinde yayımladım. Böylelikle fazla güncellemeler yaşamayan kategorilerin içindeki yazıların dahi kısa zamanda Google tarafından indexlendiği gördüm.

Özgün Yazı Önemli

İndex hızı için sürekli olarak söylediğimiz bir maddeyi tekrar hatırlatmak istiyorum. “Özgünlük” kavramını geçmişte bir çok yazımızda paylaşmıştı. Özgün içerik barındıran web sayfaları arama motorları tarafından daha fazla dikkate alınır ve indexlenme hızı zamanla artmaktadır. Bu nedenle yazılarınızın özgünlük durumunun yüksek seviyelerde olması gerekiyor.

Günümüzde çoğu web sahibi arkadaşlarımız, Google webmaster araçlarında sunulan “Google gibi getir” seçeneğini kullanarak indexlerini alıyor. Bu gayet doğal bir yöntem gibi görünsede ben indexleme işlemlerini Google’ın yapmasını daha avantajlı buluyorum. Böylelikle index hızına bakarak, web sayfanıza Google’ın verdiği değeri, bişeyler başarıp başaramadığınızı birazda olsa anlayabilirsiniz.

Konu ile ilgili farklı gelişmeler yaşanması durumundan, alttan anlatıma devam edeceğim.

Bir önceki yazımız olan Mobil seo nedir başlıklı makalemizde Mobil seo ve responsive tasarımlar hakkında bilgiler verilmektedir.