Web site içerik yönetim sistemi

Web site içerik yönetim sistemi

Web site içerik yönetim sistemi; İçerik Yönetim Sistemi (Content Management Systems/CMS), Web sitenizi kullanabilmeniz için karmaşık kod yapısı içeren yazılım dilinden uzak, kullanıcılara kolay kullanım sağlayan yönetim panelidir.

Web sitelerine içerik, yazı görsel, video eklemek için gerekli olan arka planda çalışan sistemdir.

Dünya’nın en çok kullanılan hazır web sitesi tasarımlarında ilk sırayı WordPress Hazır içerik yönetim sistemi almaktadır. Daha geniş ve kullanım açısından da WordPresse oranla biraz daha karmaşık gelebilecek Joomlagibi Web site içerik yönetim sistemi de Dünya genelinde pek çok kullanıcıya sahiptir.

Web site içerik yönetim sistemi, 

Kod bilgisi olmadan web sitenizi kullanmanıza yarayan sistemdir. Kod bilgisi olmadan bir web sitesi yönetebiliyor olmanız çok zordur. İçerik yönetim sistemleri de bu zorluğu oldukça kolaylaştıran yazılımlardır. 

Web site içerik yönetim sistemi, Esnek kullanım rahatlığı, basit bir arayüze sahip olması, güncel ve güvenli bir yazılım olması nedeniyle tercih nedenidir. Performans açısından da verimlilik sağlar.  

Web site içerik yönetim sistemleri kullanımı daha uygun fiyatlara web site sahibi olmanızı da sağlamaktadır. Çünkü bir web sitesini baştan başa kodlamalarla yazmak, kurulum sonrası içeriklerinde değişiklik yapmak hem çok meşakkatli hem de herkesin harcı olamayacaktır. Özel kod dersleri almadan bu işlemlerin yapılması da zor olacaktır. Bu durumda Hazır yazılmış bir sistemi kullanmak oldukça farklı ve kolaydır.

WordPress Web site içerik yönetim sistemi

WordPress, şu an Dünya’nın en çok kullanılan hazır İçerik Yönetim Sistemidir. Joomla’ya oranla daha basit ve kolay kullanımı Joomla’nın önüne geçerek kullanıcı sayısını arttırmıştır. Seo Dostu olması nedeni ile de gittikçe kullanıcısı artmaktadır.

WordPress, PHP ve MySQL ile geliştirilmiştir. Blog yazarlarının en çok tercih ettiği sistemlerden biri olsa da günümüzde artık pek çok sektörde tercih edilmektedir. Her türlü içeriğin eklenmesi, düzenlenip yayımlanması kısaca kullanımı oldukça kolaydır.

Web Tasarım’da WordPress’in Faydaları

WordPressin Web sitelerinde hızlı açılan sayfaları, Google, yandex, Bing gibi arama motorlarına kolay indexlenen bir alt yapısı bulunur. Arama Motoru dostu olması nedeniye zaten en çok tercih edilen içerik yönetim sistemidir. Türkçe panele sahiptir. Kolay kurulan tema ve eklenti seçenekleri ile beklentinizin ötesinde bir kolaylığa sahiptir. Kişisel, Kurumsal, E-ticaret, Blog, Forum siteleri WordPress ile kurulabilmektedir.

Web site içerik yönetim sistemi
Wordpress, Dünya’nın en çok kullanılan hazır içerik Yönetim Sistemlerinden biridir. Web siteniz kurulduktan sonra içerik- görsel, yazı eklemek için kullanılan bir paneldir. PHP, MySQL ile MVC olarak geliştirilmiştir. Açık kaynaklı bir yönetim sistemidir.

Esnek, kaliteli ve zengin bir arayüzü olması sebebi ile İçerik Yönetiminde kullanım açısından geniş bir yelpaze sunar. Büyük siteler, Haber-Forum siteleri, Okullar,  E-ticaret siteleri için önerilmektedir.

Hazır sistemlerle Web sitenize kendi kendinize içerik ekleyebilir, değişiklik yapabilir dilediğiniz zaman web sitenizi güncelleyebilirsiniz. Joomla veya WordPress hazır sistem İçerik Yönetim Sistemleri kullanımı kolaydır.